مقالات :: 5 روش برای افزایش سریع اعتماد به نفس

[ دسته موضوعی: CRM ] [ کل مقالات ] [ چاپگر ] [ نسخه چاپی ]

5 روش برای افزایش سریع اعتماد به نفس

دسته موضوعی : CRM
95/11/18-10:28
2017-02-06 10:28:49
آخرین مشاهده : 98/02/01-04:53
کد مقاله : 118

تعداد مشاهده : 803


 

مجله پنجره خلاقیت

نیمه اول ابان ماه – شماره 100

نویسنده:سوزان اشتاین برشر
 مترجم: شاری حسن پور
کلمات کلیدی:
اعتماد به نفس- احساس قدرت- جست وجوی کمال

به سختی می توان در شرایط سخت و بحرانی اعتماد به نفس می تواند نقش پناهگاه یا مامن را برای شما داشته باشد. قایقی محکم و پا برجا که حتی در توفانی ترین دریاها هم آرامشش به هم نمی ریزد. اگر اعتماد به نفس نداشته باشید، قدرت احساسی و ذهنی کافی برای پیشرفت را نخواهید داشت و در جا خواهید زد. همچنین هنگامی که می خواهید پای اعتقادات خود بایستید، اعتماد به نفس کمک زیادی به شما خواهد کرد. اگر به دنیا و زندگی خود در این دنیا اهمیت می دهید، اعتماد به نفس پشتوانه بزرگی برای شما خواهد بود و باعث می شود در هر موقعیتی از زندگی که قرار بگیرید، از درون احساس قدرت کنید. اعتماد به نفس چه در روابط شخصی، چه کاری و چه رابطه تان باخودتان، تاثیر زیادی برتصمیمات و در نتیجه تغییراتی خواهد داشت که در زندگی تان به وجود می آورید. با اضافه کردن موارد زیر، اعتماد به نفس را در درون خود ایجاد کنید:

1-صاف بایستید و انرژی داشته باشید.

آیا حواستان به زبان بدنتان است؟ حالات بدن می توانند بر سلامتی ذهنی و فیزیکی شما اثر گذار شوند. در هنگام ملاقات با افراد جدید، در هنگام جلسات کاری یا هر موقعیت دیگری، خمیده بودن یا قوز کردن پیام اشتباهی به طرف مقابلتان می فرستد. در پژوهشی جدید از گروهی از دانشجویان خواسته شد تا با حالتی خمیده و از گروهی دیگر خواسته شد که با جست و خیز در طو ل راهرو حرکت کنند. پژوهشگران متوجه شدند که گروه دوم در طور روز انرژی بیشتر و احساسی مثبت داشتند. رابطه بدن و مغز با یکدیگر غیر قابل انکار است. زمانی که احساس پر انرژی بودن و پویایی می کنید، در نتیجه آن اعتماد به نفس بیشتری هم پیدا خواهید کرد. اما حتی اگر خسته اید، باز هم صاف کردن ستون فقرات و ایستادن (یا نشستن) با حالتی مطمئن پیامی از اعتماد به نفس به مغز می فرستد. درنهایت، مطمئن شوید که در هنگام صحبت کردن با دیگران با آنها رابطه چشمی برقرار می کنید. نگاه کردن یا به در و دیوار خیره شدن باعث ایجاد شک وشبهه در طرف مقابلتان شده و می تواند به اعتبار شما صدمه بزند.

2- ژست های بدن خود را دست کم نگیرید.

پژوهش خیره کننده امی کادی، روان شناس مشهور، ثابت کرد که مغز به چیزهایی که او« ژست های قدرتمند » و «ژست های بی قدرت » می نامید، واکنش نشان می دهد. کادی می گوید وقتی شما ژستی بگیرید که فضای زیادی را اشغال می کند اعتماد به نفس در وجودتان شعله خواهد کشید. اما وقتی که در لاک دفاعی خود فرو می روید یا احساس می کنید قدرتی ندارید ، سعی می کنید خود را از لحاظ فیزیکی کوچک یا در واقع جمع و جور جلوه دهید که بارز ترین حالت آن قوز کردن است. کادی و گروه کاری اش به این نتیجه رسیدند که می توانید برای کسب اعتماد به نفس کمی ادا در بیاورید. اگر واقعا به طور ذاتی از ژست های قدرتمند بی بهره اید، ادای آن را در بیاورید تا واقعا به سراغتان بیاید.

3- عقاید درونی خود را بشناسید.

روش های زیادی برای شناسایی عقاید درونی وجود دارد. اگر خیلی درون گرا هستید ، می توانید به یک مربی، یک درمانگر کار کنید. باید کاملا بدانید که این عقاید دارند به نفع شما کار می کنند یا به ضرر شما. عقاید محدود کننده به شکل افکاری تکراری و دردناک در ذهن شما ظاهر می شوند: « من به اندازه کافی خوب نیستم » یا « هیچ وقت به آن چیزی که می خواستم، نمی رسم ». علم عصب شناسی به ما می گوید که ممکن است در یک الگوی منفی فکری باقی بمانیم و مغزمان را به تکرار این الگو های فکری عادت دهیم. مانند سوزنی که روی صفحه گیر می کند، افکار نیز می توانند بارها و بارها الگویی را تکرار کنند. این منفی گرایی وارد ضمیر خود آگاه شما شده و در نهایت روی شخصیتتان اثر گذار می شود.

4- نظرات دیگران را جویا شوید.

اگر نظرات و بازخورد دیگران را جویا شوید، می توانید برخی از موانع پیش روی خود را از سر راه بردارید. این سطح اعتماد به نفستان را افزایش می دهد و باعث می شود نقاط قوت و زمینه های پیشرفت خود را شناخته و تغییراتی مثبت و خود آگاه ایجاد کنید. از افراد قابل اعتماد و بی طرف نظر خواهی کنید. دوستان یا خانواده گزینه خوبی به نظر می رسند. از آنها بخواهید با شما صادق باشند. با جدیت نظرات آنها را در نظر گرفته، گام های لازم برای استفاده کردن از آن نقاط قوت را بردارید و اجازه دهید اعتماد به نفس سراسر وجودتان را در بر بگیرد.

5-در جستجوی کمال نباشید.

استاندارد های خود را مد نظر داشته باشید. ثابت شده که جست وجوی کمال تاثیر مخربی بر عزت نفس انسان و به خصوص بانوان دارد؛ زیرا ممکن است اوضاع آن طور که پیش بینی شده، ادامه پیدا نکند. رشما ساجانی، بنیانگذار موسسه «دختران موفق »، می گوید :« همیشه به پسر ها گفته می شود که شجاع باشند و خودشان را به چالش بکشند نه اینکه صرفا نتیجه خوبی کسب کنند، در حالی که از دختران می خواهند که از ریسک کردن و شکست دوری کرده و سعی کنند در همه جوانب زندگی موفق باشند. این پدیده کمال گرایی فرهنگی برای بانوان ایجاد کرده که آنها را از هر گونه ریسک کردن دور نگه می دارد.» پس شجاع باشید، چیز جدیدی امتحان کنید، بدون خجالت کشیدن از منطقه آسایش خود بیرون بیایید و از اشتباه کردن نترسید.


مقالات CRM وب سایت گیلاس آبی


   

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب این سایت برای گیلاس آبی -نرم افزارهای هوشمند مدیریتی- محفوظ است.
فعالیت اصلی این سایت در زمینه معرفی نرم افزارهای هوشمند مدیریتی | نرم افزار مدیریت پرسنل و مدیریت ارتباط با مشتریان |نرم افزار بانک مخاطبین سازمان | نرم افزار نگهبانی | نرم افزار crm می باشد.
Copyright ® 2011 GilaseAbi.org